Представляємо аналітичний документ «Стратегічна екологічна оцінка стратегій розвитку громад як інструмент їх збалансованого розвитку», який підготовлений експертами РГ3 УНП – Національного екологічного центру України,  Міжнародної благодійної організації «Інформаційний центр «Зелене досьє», Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина”, в рамках ініціативи УНП.

Продовжуємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2021 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) в 2021-2023», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

Мета ініціативи. Мета. Сприяти ефективному стратегуванню в регіонах України через належне застосування інструменту СЕО.

СЕО, стратегічна екологічна оцінка, – це інструмент, який громади можуть використовувати для розумного та довгострокового планування збалансованого розвитку своїх територій.

Про що ця ініціатива? Про дієвий демократичний інструмент, затверджений законодавством України, який поки що не використовується належним чином на регіональному та місцевому рівні, про який не дуже знають громади, якого прагнуть не помічати деякі владні структури та бізнес.

Для вивчення ситуації було застосовано три інструменти: вивчення доступних правових, статистичних та аналітичних матеріалів; опитування; консультаційні зустрічі.

Проведено опитування й три регіональні консультації: загалом у дослідженні взяли участь 75 осіб. Пропозиції та коментарі включені до аналітичного документу. Консультаційні зустрічі проведені у змішаному форматі (із застосуванням зум і наживо) у трьох областях – Харківській, Херсонській та Черкаській.

На основі цих консультацій підготовлено аналітичний документ «Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) стратегій розвитку громад: шляхи подолання проблем». В документі висвітлено основні/типові проблеми, наявну ситуацію стосовно ставлення до СЕО регіональних програм розвитку та причини нинішньої ситуації; надано структуру (алгоритм) дій при розробці стратегій розвитку громад з позитивними прикладами з регіонів України;  розроблені рекомендації щодо вдосконалення ситуації, які можна використовувати як на рівні громад, так і для консультаційної діяльності регіональних програм та державних структур, відповідальних за розробку місцевих стратегій розвитку.

Інформаційна кампанія

Публічні заходи проводилися в рамках консультаційного процесу. В трьох регіонах України проведені круглі столи/ консультації з місцевим населенням у змішаному форматі. Оскільки ці зустрічі проводились під час карантинних обмежень та зважаючи на необхідність надати можливість участі всім бажаючим, незалежно від стану здоров’я, – частина учасників долучалася через зум, а частина – безпосередньо в місці проведення заходу. 

  • Харків, 7 жовтня, Консультаційна зустріч «Планування діяльності громад та екологічна складова стратегій розвитку» проведена на Відкритій екологічній платформі (Медіа-центр «Врємя»),
  • Херсон, 12 жовтня, Консультаційна зустріч «Планування діяльності громад та екологічна складова стратегій розвитку» відбулася в приміщенні Голопристанської міської ради та онлайн. Основне спрямування – позитивний досвід розвитку території на засадах сталого розвитку.

17 грудня 2022 року відбулася онлайн презентація документу, в якій взяли участь учасники проєкту, а також була залучена нещодавно створена структура – мережа екологічних менторів громад (впроваджується у рамках Школи лідерів громад за підтримки Міжнародного фонду «Відродження). Діяльність цієї програми поширюється сьогодні на 30 громад із 21 області України, а отже висновки й пропозицій нашої ініціативи поширяться до них через мережу екологічних менторів громад. До перегляду презентації долучилося понад 100 чоловік, матеріал доступний на ютуб сторінці «Зеленого досьє», а отже кількість переглядів щодня збільшується.

Адвокаційна кампанія

У процесі підготовки регіональних консультацій місцеві експерти/ координатори проводили роботу з вивчення ситуації в ОТГ області, визначаючи разом з громадами та владними структурами найбільш гострі проблеми та проблемні місцевості, та залучали до обговорення представників громад і місцевих урядових структур, щоб якомога краще висвітлити під час обговорень складні питання, а також максимально сфокусуватися на можливості розробки адекватної стратегії сталого розвитку із застосуванням СЕО.

Для поширення інформації до громад залучена нещодавно створена структура – мережа екологічних менторів громад (впроваджується у рамках Школи лідерів громад за підтримки Міжнародного фонду «Відродження). Діяльність цієї програми поширюється сьогодні на 30 громад із 21 області України, а отже висновки й пропозицій нашої ініціативи поширяться до них через мережу екологічних менторів громад.

Щодо залучення Міністерства громад та територій: відбувається постійне інформування міністерства; надіслано офіційний лист запрошення на презентацію, передано підсумкову публікацію для вивчення та коментарів, проведено низку переговорів щодо залучення до нашої ініціативи.  

Яких результатів досягнуто

Представники громад, місцевого самоврядування та виконавчих органів влади трьох областей долучилися до ініціативи, отримали інформацію стосовно розробки стратегій розвитку та СЕО, а також консультації щодо вирішення гарячих питань на місцевому рівні. 

Представники обласних урядових структур трьох областей отримали інформацію стосовно СЕО, зустрілися з представниками громад та експертами нашої ініціативи.

Усі учасники консультацій долучилися до обговорення нагальних проблем та можливих шляхів їх вирішення, що відображено у фінальній публікації.

Інформація про ініціативу поширена до інших регіонів України завдяки широкій розсилці, онлайн трансляції, оприлюдненню результатів дослідження та залученню нових структур.

Необхідність інтеграції державної екологічної політики до регіональних та місцевих стратегій розвитку задекларована в програмних документах, але на практиці це відбувається складно. А отже, просвітницька діяльність має продовжуватися, привертаючи увагу все більшої кількості місцевих громад та активістів. Визначені пріоритети профільних груп обох проєвропейських платформ також це підтверджують.

ЗАВАНТАЖИТИ Аналітичний документ Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) стратегій розвитку громад: шляхи подолання проблем: аналітичний документ/ Тамара Малькова, Олена Кравченко, Дмитро Іванов, Руслан Гаврилюк, Олег Перегон, Олександр Богданіс, Федір Барулін; Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. – Київ, 2021. – 19 с.

ISBN 978-617-7610-10-5

Презентація ініціативи

Відео запис презентацій ініціатив на Щорічній конференції УНП ФГР СхП, 9-10 листопада 2021

Презентація дослідження відбулася 17 грудня 2021 онлайн (із трансляцією на YouTube сторінці “Зеленого досьє”

Ініціатива реалізована в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом, Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.