Представляємо оновлений аналітичний документ «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні, продовження. 2 етап» підготовлений експертами Робочої групи 3 Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства: Наталією Андрусевич (РАЦ «Суспільство і довкілля»), Русланом Гаврилюком (Національний екологічний центр України), Оленою Кравченко (МБО «Екологія-Право-Людина»), Тамарою Мальковою (МБО ІЦ «Зелене досьє»), а також Анною Голубовською-Онісімовою в рамках ініціативи УНП.

Продовжуємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2021 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) в 2021-2023», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

Мета ініціативи. Оновлення аналітичного документу «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні», з урахуванням нових стратегічних документів розвитку (розроблених та/чи прийнятих у 2021 р.) і можливостей зеленого відновлення після локдауну, спричиненого COVID-19, а також представлення результатів у популярному форматі.

Проект нової політики Східного партнерства передбачає більш тісну інтеграцію країн регіону до Європейського зеленого курсу, відкриває можливості, в тому числі і для України, зеленої трансформації. Питання довкілля та зміни клімату набувають наскрізного характеру, стають дороговказом для планування економічного розвитку. На урядовому рівні Україна підтвердила свою зацікавленість долучитися до європейських зелених перетворень, однак, чи будуть ефективно використані теперішні можливості, чи Україна згає час для змін? Ці питання знаходяться у фокусі громадської уваги.

За результатами реалізації ініціативи було приведено у відповідність з подіями 2021 року рамкове дослідження щодо досягнення профільної для РГ 3 УНП оновленої цілі СхП, створено матрицю для подальшої оцінки поступу України у досягненні цієї цілі (довкільна та кліматична стійкість).

В рамках ініціативи проведено аналіз перспектив та встановлено ключові індикатори довкільної та кліматичної стійкості України в контексті досягнення цілей нової оновленої політики Східного партнерства, а також визначено траєкторію руху України у досягнені поставлених цілей за підсумками 2021 року.

Проект нової політики Східного партнерства став предметом дослідження, проведеного РГ3 в рамках ініціативи «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні – 2». За її підсумками оновлено однойменний аналітичний документ, який розкриває екологічні аспекти нової політики Східного партнерства, переваги, а також виклики, які постають перед нашою державою для досягнення однієї із її ключових цілей – довкільної та кліматичної стійкості, у порівнянні з цілями Європейського зеленого курсу ЄС. Авторами також визначені індикатори для відстеження даної цілі та розроблені 3 сценарії її досягнення, які дозволять здійснювати ефективний моніторинг з боку громадянського суспільства.

Інформаційна кампанія

16 грудня 2021 відбулася публічна дискусія “Довкільна та кліматична стійкість для України: підсумки 6-го Саміту СхП”, організована Робочою групою 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» УНП ФГС СхП, присвячена підсумкам 6-го Саміту Східного Партнерства, що відбувся напередодні. Захід проходив онлайн (із трансляцією на ФБ-сторінці Національного екологічного центру України). Окрім широкого представлення громадського сектора та експертного середовища участь в заході на запрошення РГ3 взяли представники Міндовкілля та Делегації ЄС в Україні.

Авторами представлено дослідження, його результати та рекомендації в контексті щойно прийнятої нової політики Східного партнерства. В обговорені взяли участь заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів з питань європейської інтеграції, представниця Представництва ЄС в Україні, численні експерти та представники громадянського суспільства. Пропозиції дослідження сприйняті владою, домолено про подальші спільні дії влади та громадянського суспільства.

Представляючи дослідження, автори відзначили, що вимога пришвидшити темпи зеленого переходу стає не просто нагальною, а визначальною для цивілізаційного вибору України.

Адвокаційна кампанія

В рамках підготовки аналітичного документа підготовлені сценарії досягнення довкільної та кліматичної стійкості України, а також розроблені рекомендації для влади щодо розвитку екологічної політики та належного екологічного врядування. Представники стейкхолдерів долучені до публічної дискусії та ознайомлені з рекомендаціями.

Органи влади ознайомлені з особливостями цілей нової політики Східного партнерства в частині досягнення довкільної та кліматичної стійкості, а також з рекомендаціями УНП ФГС СхП щодо розвитку національної політики для досягнення довкільної та кліматичної стійкості.

Окрім того органи влади отримали аналітичний документ з детальним аналізом розвитку європейської екополітики та аналізом задач, що постають перед Україною в довкільній та кліматичній сферах в світлі ухвалення нової політики Східного партнерства після 2020 року.

З боку Міндовкілля представники громадянського суспільства отримали позитивні сигнали щодо подальшої реалізації розпочатих євроінтеграційних реформ та готовності співпраці з громадськістю.

ЗАВАНТАЖИТИ Аналітичний документ Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства — оцінка перспективи досягнення в Україні» – 2 : аналітичний документ / Наталія Андрусевич, Руслан Гаврилюк, Анна Голубовська-Онісімова, Олена Кравченко, Наталія Куць, Тамара Малькова; Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. — Київ, 2021. — 64 с.

ЗАВАНТАЖИТИ Основні тези аналітичного документу Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства — оцінка перспективи досягнення в Україні» – 2. Основні тези: аналітичний документ / Наталія Андрусевич, Руслан Гаврилюк, Анна Голубовська-Онісімова, Олена Кравченко, Наталія Куць, Тамара Малькова; Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. — Київ, 2021. — 16 с.

Презентація ініціативи

Відео запис презентацій ініціатив на Щорічній конференції УНП ФГР СхП, 9-10 листопада 2021

Відеозапис публічної дискусії «Довкільна та кліматична стійкість для України: підсумки Саміту Східного партнерства» (16.12.2021)

Ініціатива реалізована в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом, Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.