Представляємо дослідження ГО «Європа без бар’єрів» (члени РГ1 УНП) «Права людини на кордоні» в рамках ініціативи «Дотримання прав людини на кордоні під час пандемії коронавірусу. Проблеми мобільності та шляхи їх розв’язання».

Починаємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2021 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) в 2021-2023», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

Мета ініціативи. Сприяти дотриманню прав людини під час перетину державного кордону шляхом аналізу проблем мобільності та розробки проектів рішень для відповідальних органів влади.

Цільовою групою ініціативи були громадяни України та іноземці, які перетинали або планують перетинати державний кордон України та лінію розмежування/адмінмежу з тимчасово окупованим АР Крим і ОРДЛО, зокрема шукачі притулку в Україні, особи без громадянства, жителі прикордонних районів, внутрішньо переміщені особи (ВПО), жителі тимчасово окупованих територій.

Дослідження проблематики прав людини на кордоні проводилося у липні-жовтні 2021 року. Методологія включала переважно аналіз документів та інших письмових матеріалів, а також проведення інтерв’ю з експертами, стейкхолдерами і мандрівниками, зокрема представниками Державної прикордонної служби, Державної митної служби, Міністерства закордонних справ, місцевих органів влади Волинської, Львівської, Закарпатської і Одеської областей. Було проаналізовано понад 15 нормативних актів, близько 10 моніторингових матеріалів неурядових і міжнародних організацій, близько 30 публікацій у медіа та соціальних мережах.

У підсумку групою авторів (частина залишилися анонімними з міркувань безпеки) було підготовлено аналітичний документ, що складається із трьох частин:

  • огляд проблематики прав людини на кордоні у корпусі права Європейського Союзу та України,
  • практичні аспекти дотримання прав людини під час перетину кордону в ЄС і Україні,
  • проблематика прав людини в контексті перетину адміністративної межі з Кримом та окупованими територіями Донецької і Луганської областей.

Інформаційна та адвокаційна кампанії

29.09.2021 року було проведено публічну дискусію щодо ситуації з правами людини на кордонах. У дискусії взяли участь представники Держприкордонслужби, Держмитслужби, Державної міграційної служби, Секретаріату омбудсмана, БФ Право на Захист, аналітичного центру CEDOS тощо.

За матеріалами дослідження було сформульовано 12 рекомендацій для органів влади України, спрямованих на поліпшення  ситуації з правами людини на кордоні та  підготовлено інформаційно-аналітичний матеріал “12 рекомендацій щодо дотримання прав людини під час перетину кордонів і лінії розмежування”.

Основними стейкхолдерами були служби-суб’єкти інтегрованого управління кордонами (ДПСУ, ДМСУ, Держмитслужба), неурядові і міжнародні організації, зацікавлені в проблематиці прав людини на кордоні та свободи пересування, а також представники сусідніх з Україною країн.

Представники названих вище установ отримали текст аналітичного звіту та його скороченого викладу, взяли участь у публічній дискусії, на якій, зокрема, було проговорено меседжі щодо доступу біженців до процедури отримання захисту на кордоні.

Проблеми необґрунтованих відмов у в’їзді громадянам України, неналежного інформування про правила перетину кордону під час пандемії, дискримінаційного ставлення та недосконалості норм щодо підтвердження наявності коштів були представлені 18 представникам консульських служб країн-членів ЄС під час “шенгенської зустрічі” на території Представництва Європейського Союзу в Україні 20.10.2021

ЗАВАНТАЖИТИ Аналітична записка “Права людини на кордоні”, (текст Павло Кравчук, ГО «Європа без бар’єрів»), 2021

Інформаційно-аналітичний матеріал “12 рекомендацій щодо дотримання прав людини під час перетину кордонів і лінії розмежування”, 2021

Презентація ініціативи

Відео запис презентацій ініціатив на Щорічній конференції УНП ФГР СхП, 9-10 листопада 2021

Фото: Imre Tömösvári, Unsplash; Pixabay

Ініціатива реалізована в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом, Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.