Заява Високого представника ЄС Жозепа Борреля щодо безпекових заходів у Європі

Росія оприлюднила проєкти двох договорів, що впливають на архітектуру безпеки в Європі. Їх адресовано Сполученим Штатам Америки та членам Північноатлантичного альянсу відповідно.

Європейський Союз повністю відданий безпеці у Європі, що ґрунтується на ключових принципах відмови від агресії та поваги до національного суверенітету й територіальної цілісності. Сьогодні безпека Європи опинилася під загрозою.

Дії Росії, особливо незаконна анексія Криму, її роль у розпалюванні конфлікту в східній Україні, її дії у відокремлених регіонах Грузії – Південній Осетії та Абхазії – та в Придністров’ї, а також підтримка Росією режиму Лукашенка призвели до серйозного погіршення безпекової ситуації в Європі.  Зовсім нещодавно нарощування Росією своєї військової присутності на кордоні з Україною та в незаконно анексованому Криму створили нові загрози та побоювання вторгнення.

Разом зі своїми партнерами та союзниками ЄС чітко зазначив, що він рішуче реагуватиме на будь-які подальші порушення суверенітету України. Водночас Євросоюз переконаний, що діалог, переговори та співпраця залишаються єдиними засобами подолання конфліктів та досягнення миру. Будь-яка дискусія з приводу безпеки в Європі має ґрунтуватися на зобов’язаннях в рамках ОБСЄ та ООН – справжніх стовпах європейської безпекової архітектури, – а також посилювати їх, а не призводити до їх розмивання. Така дискусія повинна бути інклюзивною та враховувати стурбованість й інтереси усіх її учасників. ЄС співпрацюватиме як зі США, так і з НАТО, аби гарантувати, що інтереси Євросоюзу представлені в будь-якій дискусії з Росією щодо європейської безпеки.

Пропозиція НАТО щодо проведення Ради НАТО-Росія у відповідь на проєкти договорів щодо європейської безпеки, які Росія оприлюднила минулого тижня, є важливим кроком. НАТО відіграє ключову роль у гарантуванні миру в Європі. Євросоюз прагне співпрацювати разом зі своїми союзниками та партнерами над розв’язанням сучасних безпекових викликів на нашому континенті. 

Джерело

Фото www.euneighbours.eu/