17 грудня Українська національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства провела публічну дискусію «Результати саміту Східного партнерства: яка «додана вартість» для України?».

Під час заходу представники влади та організацій-учасниць Української національної платформи представили свої бачення результатів саміту Східного партнерства, який відбувся у Брюсселі 15 грудня 2021 року, та оцінили його вплив на досягнення економічних та політичних цілей України, зокрема її євроінтеграційних амбіцій. 

За словами Генеральної директорки Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України Наталії Форсюк, одним з ключових досягнень саміту стала заява ЄС про виділення фінансової підтримки для відновлення економік регіону та зміценення їх економічної стійкості (resilience). Зокрема, в рамках нового інвестиційного плану впродовж наступного п’ятирічного періоду ЄС виділить 2,3 млрд євро країнам Східного партнерства. Серед них найбільше коштів, 1,93 млрд євро, як очікується, отримає Україна. За прогнозами, загальний обсяг інвестицій в регіоні може досягти 17 млрд євро. 

Одним з ключових політичних результатів саміту стало формальне визнання Асоційованого тріо країнами-членами ЄС, про що свідчить згадка Асоційованого тріо України, Грузії та Молдови у спільній Декларації саміту. Іншим важливим кроком під час саміту, на думку директорки Департаменту ЄС і НАТО Міністерства закордонних справ України Марини Михайленко,  стало підписання Декларації держав Асоційованого тріо – Грузії, Молдови та України. У документі держави зафіксували мету поступової інтеграції до внутрішньо ринку ЄС та прагнення до членства у Європейському Союзі. 

Також цьогоріч збільшилась кількість держав, які відкрито засудили агресивні дії Росії стосовно України. Лідери європейських держав заявили про посилення заходів реагування у разі подальшої ескалації конфлікту. 

За словами директорки з наукової роботи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Вероніки Мовчан, існування інвестиційного плану у рамках Східного партнерства – це позитивна новина. План містить кількісні цілі та гроші на їх реалізацію. Водночас треба розуміти, що суми, які передбачені ЄС для країн Східного Партнерства, насправді є дуже помірними порівняно з потребами, які країни мають у сфері цифрової трансформації, покращення транспортної інфраструктури та вирішення завдань, пов’язаних з досягненням мети кліматично-нейтральної Європи до 2050 року. Ще один позитив Спільної декларації – фокус на допомогу підприємствам малого і середнього бізнесу.  

Як зазначив представник Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк, Східне партнерство є значущим для України в питаннях довкілля та зміни клімату. Тому важливим результатом саміту стало відображення у підсумковому документі прийняття Європейського зеленого курсу і переорієнтації європейської політики на досягнення кліматично нейтрального континенту. Крім того, у документі країни ЄС висловились на підтримку ініціатив країн Східного партнерства, пов’язаних з досягненням кліматичної нейтральності, чого немає в Угоді про асоціацію. За словами пана Руслана, це свідчить про те, що в окремих сферах політика Східного партнера може бути амбітнішою за Угоду про асоціацію.

Підготовлено Олександрою Карапуз ( Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, РГ2 УНП).

Відео запис публічної дискусії «Результати саміту Східного партнерства: яка «додана вартість» для України?», 17.12.2021

Захід відбувся в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.