16 грудня відбулася публічна дискусія, організована Робочою групою 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» УНП ФГС СхП, присвячена підсумкам 6-го Саміту Східного Партнерства, що відбувся напередодні. Захід проходив онлайн (із трансляцією на ФБ-сторінці Національного екологічного центру України). Окрім широкого представлення громадського сектора та експертного середовища участь в заході на запрошення РГ3 взяли представники Міндовкілля та Делегації ЄС в Україні.

Проект нової політики Східного партнерства став предметом дослідження, проведеного РГ3 в рамках ініціативи «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні – 2». За її підсумками оновлено однойменний аналітичний документ, який розкриває екологічні аспекти нової політики Східного партнерства, переваги, а також виклики, які постають перед нашою державою для досягнення однієї із її ключових цілей – довкільної та кліматичної стійкості, у порівнянні з цілями Європейського зеленого курсу ЄС. Авторами також визначені індикатори для відстеження даної цілі та розроблені 3 сценарії її досягнення, які дозволять здійснювати ефективний моніторинг з боку громадянського суспільства.

Представляючи дослідження, автори відзначили, що вимога пришвидшити темпи зеленого переходу стає не просто нагальною, а визначальною для цивілізаційного вибору України. Проте, перескочити процес екологічної інтеграції в усі рівні політики розвитку все рівно не вдасться.

Пріоритезація довкільних та кліматичних цілей є суттєвою можливістю в активізації інновацій. Під час дискусії було наголошено що підсумкова декларація Саміту Східного партнерства спонукає країни регіону, в тому числі і Україну до зеленого переходу в економіці відповідно до сучасних європейських трендів визначених Європейським зеленим курсом. Зокрема в документі зазначено: «… ми працюватимемо над підвищенням екологічної та кліматичної стійкості шляхом просування зеленого переходу через інвестиції та співпрацю у сфері циркулярної економіки, зеленого зростання та адаптації до кліматичних змін, а також шляхом зміцнення біорозмаїття. ЄС підтримує активізацію зусиль країн-партнерів щодо кліматичної нейтральності у 2050 році шляхом поступової відмови від вугілля та більш амбітних національно визначених внесків».

Водночас автори дослідження відмічають низьку ефективність екологічної політики, що, зокрема зумовлено слабкою інституційною спроможністю державної системи ОПНС та Міндовкілля, відповідального центрального органу в системі виконавчої влади. Як наслідок, заходи з підготовки комплексної реформи системи управління навколишнім природним середовищем відсутні в Національному плані дій з охорони НПС до 2025 р., хоча містяться в Стратегії екополітики. Тим часом, чинна структура державного екологічного управління залишається нестабільною і не зможе подолати сучасні виклики, які стоять перед Україною в екологічній та довкіллєвій сфері.

Іншою ключовою проблемою на національному рівні є недофінансованість довкільної сфери, при цьому відсутні моніторинг ефективності природоохоронних заходів та цілісний підхід до вирішення екологічних проблем.

З боку Міндовкілля представники громадянського суспільства отримали позитивні сигнали щодо подальшої реалізації розпочатих євроінтеграційних реформ та готовності співпраці з громадськістю. Сподіваємося, це також стосується розробки та впровадження системної інституціональної та фінансової реформи у природоохоронній царині, без якої неможливо досягти якісних зрушень у досягненні ефективності екологічної та кліматичної політики.

Відеозапис публічної дискусії «Довкільна та кліматична стійкість для України: підсумки Саміту Східного партнерства» (16.12.2021)

Завантажити аналітичний документ Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства — оцінка перспективи досягнення в Україні» – 2 : аналітичний документ / Наталія Андрусевич, Руслан Гаврилюк, Анна Голубовська-Онісімова, Олена Кравченко, Наталія Куць, Тамара Малькова; Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. — Київ, 2021. — 64 с.

Завантажити коротку версію аналітичного документу Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства — оцінка перспективи досягнення в Україні» – 2. Основні тези: аналітичний документ / Наталія Андрусевич, Руслан Гаврилюк, Анна Голубовська-Онісімова, Олена Кравченко, Наталія Куць, Тамара Малькова; Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. — Київ, 2021. — 16 с.

Інформація надана Русланом Гаврилюком (координатор РГ3 ФГС СхП та РГ3 УНП)

Захід став підсумковим в реалізації ініціативи документ «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні – 2», що виконувалась в рамках проєкту Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.