Промова Голови Європейської ради Шарля Мішеля під час Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Радий можливості виступити сьогодні на Форумі громадянського суспільства Східного партнерства.

Даний захід відбувається за два тижні до запланованого саміту Східного партнерства у Брюсселі, що є можливістю для політичного керівництва та урядів активізувати зусилля з імплементації реформ та надалі просувати відновлення та стійкість наших суспільств.

Коли я кажу “суспільство”, то маю на увазі всіх вас, хто працює в секторі “громадянського суспільства”.

Ви, представники сотень організацій громадянського суспільства, проведете наступні дні, розглядаючи пропозиції щодо порядку денного Східного партнерства на період після 2020 року. Ваша відданість є вирішальною для досягнення необхідного та очікуваного прогресу в багатьох критично важливих галузях, як-от політична співпраця, відновлення економіки і, звісно, демократичні реформи. Результатом такого прогресу мають стати конкретні переваги для всіх громадян у всіх наших країнах і в нашому Партнерстві загалом.

Сусіди завжди важливі. Якщо ви хочете миру, стабільності і процвітання, ви повинні працювати зі своїми сусідами. Історія надала нам урок. Східне партнерство є свідченням цієї простої правди вже протягом понад дванадцяти років. Ми розширили наше партнерство, попри виклики – від економічних криз до збройних конфліктів та пандемії COVID-19. Ми досягнули важливого прогресу у таких галузях, як покращення виборчих систем, реформи в сфері управління, сприяння незалежності судової влади та боротьба з корупцією.

Але, як ми всі знаємо, багато викликів все ще залишаються. Ми докладаємо значних зусиль у їх вирішенні. Зміцнення демократії, боротьба з корупцією, захист верховенства права, підтримка вільних ЗМІ та протидія дезінформації – це важка, але важлива битва, що вартує докладених зусиль.

Все це є нашою відповідальністю. І ви, громадянське суспільство, завжди відігравали і продовжуєте відігравати в ній вирішальну роль. Ви повинні продовжувати іти вперед, щоб ваші голоси були почутими.

Сьогодні Білорусь, де так багато людей страждає від утисків і де громадянське суспільство перебуває під величезним тиском, викликає особливе занепокоєння. ЄС зайняв непохитну позицію.  Ми єдині у нашій підтримці білоруського населення та його прагнення до демократичних змін. Ми надали значну фінансову підтримку громадянському суспільству, журналістам, незалежним ЗМІ та вводимо санкції проти осіб, відповідальних за фальсифікацію виборів, поширення насильства та репресії.

Зовсім нещодавно білоруський режим вдався до інструменталізації найбільш вразливих прошарків будь-якого суспільства – мігрантів. Ми рішуче відповідаємо на це. П’ятий пакет санкцій ЄС буде незабаром погоджений, і ми розглядаємо можливі подальші дії. Наш сигнал білоруському народу чіткий: ми вас не підведемо. Наша всебічна економічна підтримка демократичної Білорусі, що становить близько трьох мільярдів євро, – це наше тверде європейське зобов’язання підтримувати краще майбутнє та демократичний вибір білоруського народу.

Тривалі конфлікти у регіоні залишаються основним викликом. Вони вимагають поновлених зусиль у відповідності з принципами та нормами міжнародного права. ЄС готовий докласти залежних від себе зусиль, аби допомогти в запобіганні та вирішенні конфліктів. Такі зусилля передбачають заходи зі зміцнення довіри та сприяння довготривалому і комплексному врегулюванню, включно з підтримкою постконфліктних заходів з відновлення.

Відносини між Вірменією та Азербайджаном свідчать про крихкість ситуації. Я повністю переконаний, що лише засобами політичного діалогу можна досягти сталого врегулювання. Це також вимагатиме від громадянського суспільства Вірменії та Азербайджану об’єднання, наведення мостів і допомоги в зусиллях з примирення.

У Грузії важливим пріоритетом є завершення імплементації визначених реформ у дусі послідовності, надійності та поваги до фундаментальних цінностей та на підтримку надійних інституцій. Якщо ми втратимо позиції в цих ключових сферах, ми ризикуємо втратити їх і в інших.

Східне партнерство має відповідати безпрецедентним викликам сучасності – передусім, змінам клімату. І ми повинні вирішувати ці виклики разом, зокрема шляхом поглиблення галузевої та регіональної співпраці. ЄС підтримуватиме всі ініціативи щодо створення більшої синергії та співпраці між партнерами, включно з трьома асоційованими партнерами: Грузією, Республікою Молдова та Україною.

Це допоможе подолати спільні виклики та прокласти шлях до сталого зростання і політичної стабільності, використовуючи всі наявні інструменти для підтримки своїх суспільств, що йдуть шляхом європейських прагнень. Також це сприятиме координації між партнерами та Брюсселем. Важливим елементом цього процесу також є відповідні порядки денні асоціації з Європейським Союзом, що в майбутньому мають привести до обміну найкращими практиками в питанні реформ та до ширшого порядку денного.

Громадянське суспільство відіграє надзвичайно важливу роль у тому, аби уряди діяли відповідально. Воно також є запорукою досягнення європейського майбутнього. У фокусі пропонованого оновленого порядку денного для Східного партнерства на період після 2020 року знаходяться відновлення, стійкість та реформи. Зазначений порядок денний підкріплено амбітним економічним та інвестиційним планом, на втілення якого виділено більше 2 млрд євро для відновлення після пандемії.

Наші основоположні цінності, права людини, верховенство права та демократична підзвітність, а також гендерна рівність та підтримка молоді залишаться наріжними каменями нашого майбутнього партнерства. Підтримка ЄС буде залежати від цих фундаментальних принципів. І, звичайно, я хотів би подякувати Форуму громадянського суспільства Східного партнерства і всім вам за ваш вагомий внесок у цей оновлений порядок денний.

Громадянське суспільство є важливою ланкою між урядом та громадянами. Громадянське суспільство – і всі ви в цьому залі – відданно просуває права громадян і прагнення наших суспільств, при цьому зберігаючи повагу до прав людини та верховенства права, продовжуючи боротьбу з корупцією та дискримінацією, а також вітаючи свободу слова та зібрань. Ці цінності визначають те, ким ми є. Це є найкращою інвестицією в успішне, справедливе та стійке майбутнє.

Форум громадянського суспільства Східного партнерства і надалі залишатиметься важливим партнером на цьому шляху, і я розраховую на вашу відданість в інтересах наших громадян та суспільств. Я також з нетерпінням чекаю ваших рекомендацій від імені цієї Асамблеї напередодні нашого саміту. Дякую.

Джерело

Відео

Відео запис Церемонії відкриття 13-ї Асамблеї ФГС СхП, 30 листопада 2021