Децентралізація об’єднала та посилила громади і дала місцевому самоуправлінню більше повноважень. Але цей позитивний результат не лишився без ложки дьогтю: часто обсяг знань та відповідальність за отримані права у громад лишилися на попередньому рівні. Про це свідчить нелегка справа впровадження на місцях стратегічної екологічної оцінки (СЕО) документів державного планування, передусім місцевих стратегій розвитку. Це не лише вимога закону про СЕО, але й ратифікований 2015 року Україною Протокол про СЕО до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенція Еспо). До того ж СЕО є ключовим інструментом досягнення цілей збалансованого розвитку.

Довкільні та кліматичні виклики нині стосуються кожної без винятку громади. Щоб запобігти їх збільшенню, потрібен фаховий та системний аналіз наслідків планованого економічного розвитку, понад те – необхідне врахування особливостей природних територій, ландшафту та місцевої екомережі. Саме для визначення проблем, з якими зустрічається на цьому шляху місцеве самоуправління, 27 жовтня 2021 року було проведено круглий стіл «Екологічна складова стратегій розвитку громад Черкащини». Захід було проведено в рамках ініціативи «СЕО стратегій розвитку громад як інструмент їх збалансованого розвитку», яка впроваджується за проєктом «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства 2021-2023», організаційну підтримку проведенню круглого столу надав Національний екологічний центр України (НЕЦУ). Ініціатива передбачає низку регіональних консультаційних зустрічей з проблематики СЕО. Головною метою заходів було донести до громад, що стратегічна екологічна оцінка, – це інструмент, який вони можуть використовувати для розумного та довгострокового планування збалансованого розвитку своїх територій. Однак, проведені зустрічі свідчать, що цей інструмент поки на регіональному та місцевому рівні не використовується належним чином, про нього не дуже знають громади, водночас прагнуть не помічати деякі владні структури та бізнес.

Круглий стіл відбувся у змішаному форматі – частина учасників зібралася у конференці-залі Черкаської ОДА, частина була присутня онлайн. Модерувала захід координатор ініціативи «СЕО стратегій розвитку громад як інструмент їх збалансованого розвитку», голова МБО «Інформаційний центр «Зелене досьє» Тамара МАЛЬКОВА. У круглому столі взяли участь представники десятка місцевих громад Черкащини, зокрема, з Катеринополя, Звенигородки, Маньківки, Чорнобая, Ватутіного, Бобриці, і навіть з Миронівки сусідньої Київщини. Підтримали подію керівники профільних підрозділів Черкаської облдержадміністрації – Дмитро  ПИВАК, начальник управління економічного розвитку Департаменту регіонального розвитку і Сергій СТАРУНОВ, т. в. о. начальника Управління екології та природних ресурсів. Учасників зацікавила презентація проекту ландшафтного планування Черкащини, з якою виступив науковий співробітник Інституту географії НАНУ, кандидат геологічних наук Олександр ГОЛУБЦОВ. До обговорення проблематики долучилися експерти, активісти, а також лідери екологічних ГО – голова НЕЦУ Руслан ГАВРИЛЮК та очільниця МБО «Екологія. Право. Людина» Олена КРАВЧЕНКО.

Дискусія висвітила ряд важливих проблем. Зокрема, це вартість розробки СЕО, яка може складати від 200 тис грн і більше, що перевищує фінансові можливості сільських та селищних громад. Очевидним є помітний вплив великого агробізнесу на розуміння представниками громад перспектив розвитку, коли екосистемний підхід не має перспектив. Лишаються важливим фактором екологічні небезпеки, що знаходяться за межами можливостей місцевих громад: наприклад, це сховище у 200 тонн застарілих хімікатів неподалік Катеринополя чи загроза будівництва техногенно небезпечної Канівської ГАЕС.

Результатом круглого стала пропозиція подальшої співпраці місцевого самоврядування, експертів та громадськості у справі розробки довкільно орієнтованих стратегій розвитку громад, зокрема, створення консультаційної групи за підтримки Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, Української сторони Форуму громадянського суспільства Україна – ЄС, НУО та облдержадміністрації.

Інформація надана – Дмитром Івановим, голової Канівського підрозділу Національного екологічного центру України, РГ3 УНП

Інформація про захід на фейсбук сторінці Управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА

Фото Управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА