Генрі Форд казав: “Спільні зусилля — це початок, бути разом — це прогрес, а спільна робота – це успіх”. Власне під таких гаслом пройшло спільне засідання РГ3 УС ПГС «Економічна інтеграція, зона вільної торгівлі, транскордонне співробітництво» та РГ2 УНП ФГС СхП “Економічна інтеграція і узгодження з політикою ЄС”. А українське прислів’я звучить: “Один у полі не воїн”. Власне, як показує практика, впроваджувати євроінтеграційні реформи та зміни краще у партнерстві — так і результатів можна швидше досягти, і підсилити один одного.

30 липня у онлайн форматі на платформі ZOOM відбулося спільне засідання РГ3 УС ПГС «Економічна інтеграція, зона вільної торгівлі, транскордонне співробітництво» та РГ2 УНП ФГС СхП “Економічна інтеграція і узгодження з політикою ЄС”. Зустріч розпочалася з короткого ознайомлення учасників та напрямів і сфер, в яких вони працюють.

Першим питанням, яке було представлене в межах зустрічі було: «Наскільки законопроєкт про нову редакцію Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” відповідає положенням ПВЗВТ?», яке представила Лариса Старікова (Аналітичний центр Аграрного союзу України, РГ2 УНП).

Пані Лариса висловила свої застереження щодо ускладнень в діяльності бізнесу, які здатна спричинити нова редакція закону про державний контроль, зростання антикорупційного потенціалу у сфері державних перевірок, блокування становлення системи ринкового контролю в Україні, прийняття низки норм, які відсутні в європейському законодавстві, що не відповідає ні духу, ні букві Угоди про асоціацію. Свою позицію ГС АСУ також виклала у тезах, складених на розвиток представленої позиції.

Наступним питанням порядку денного було: «Європейський зелений курс: економіка vs екологія». Доповідачем виступила Олександра Правдива, ГО «Провідна рада» (РГ3 УС ПГС). Тема досить актуальна, тож викликала масу питань та гостру дискусію. Деякі питання, що стосуються GreenDeal, доволі активно просуваються у національний порядок денний. Проте, є багато загальних тверджень, гасел, міфів і “зради”, зокрема, що “кліматична політика – це важливо”, “українська промисловість пропаде через вуглецевий податок”, “треба багато коштів для зеленого переходу, яких нема” тощо. Власне, це питання потребує глибокої експертизи та широкого обговорення та напрацювання оптимальнихшляхів переходу до ЄЗК, залучаючи бізнес-середовище, громадськість та владу.

Настав час конкретизувати ці дискусії у напрямі пошуку конкретних ініціатив, які можна і  треба просувати вже сьогодні. Такі ініціативи мають бути взаємовигідними для  України та ЄС. Фінальним питанням до обговорення було напрацювання шляхів та методів співпраці між двома робочими групами. Свої ідеї та думки учасники заходу записали на інтерактивній дошці

Координаторка РГ3 УС ПГС «Економічна інтеграція, зона вільної торгівлі, транскордонне співробітництво» Наталія Гаращенко відмітила, що необхідно створювати спільні аналітичні групи міждисциплінарного характеру для системного опрацювання таких комплексних питань, якими, наприклад,  є впровадження Європейсього зеленого курсу та підтримка МСП. Потенціал учасників робочих груп дозволить розробити ефективні рішення.

“Такі спільні засідання є надзвичайно необхідними, адже ми працюємо в одному напрямі і прагнемо єдиного результату – якісних євроінтеграційних змін в Україні. Думаю таке партнерство, така співпраця принесе користь у просуванні ефективної реалізації Угоди про асоціацію та ініціативи Східного партнерства. Під час таких зустрічей народжуються нові ідеї та стимули, власне свідками цього ми були на першій спільній зустрічі, чим, сподіваюся, заклали початок хорошій традиції збиратися спільно та обговорювати актуальні проблеми, шукати шляхи їх вирішення та спільно впроваджувати зміни в Україні” – зазначила Ірина Куропась, координаторка РГ2 УНП ФГС СхП “Економічна інтеграція і узгодження з політикою ЄС”.

Присутні розробили пропозиції щодо координації спільної роботи та вирішили обговорити результати подальших дій на наступних спільних засіданнях, які планується зробити регулярними.

Серед пропозицій, реалізацію яких заплановано почати найближчим часом, є формування спільного позиційного документа від двох робочих груп щодо законопроєкту про нову редакцію Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та направлення його до відповідних органів влади.

Інформація надана Іриною Куропась, координаторкою РГ2 УНП