2 липня 2021 року Європейська Комісія та Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики окреслили пропозиції щодо того, як просунутися вперед в питанні пріоритетів співпраці зі східними партнерами в наступні роки. Цей порядок денний ґрунтується на п’яти довгострокових цілях, в основі яких лежить стійкість, як було визначено у березні 2020 року в контексті майбутнього Східного партнерства. Порядок денний буде підкріплений Економіко-інвестиційним планом обсягом 2,5 мільярда євро у вигляді грантів, поєднання фінансових ресурсів та гарантій, що сумарно має потенціал залучити до 17 мільярдів державних і приватних інвестицій. Ця пропозиція сприятиме дискусіям щодо майбутнього політики Східного партнерства, зокрема під час саміту ініціативи, що запланований на грудень 2021 року.

Мета всебічного порядку денного – розширення торгівлі, економічне зростання та збільшення кількості робочих місць, інвестиції у забезпечення сполученості, зміцнення демократичних інституцій та верховенства права, підтримка “зелених” та цифрових трансформацій, просування справедливих, гендерно рівних й інклюзивних суспільств.

Високий представник/Віцепрезидент Жозеп Боррель зазначив: “Східне партнерство й надалі є пріоритетом порядку денного Європейського Союзу. Ми прагнемо сформувати порядок денний, що відповідає як безпрецедентним викликам і можливостям сьогодення, так водночас і викликам майбутнього. У центрі уваги нашої діяльності буде розвиток демократії, належного врядування і верховенства права, що є важливим для досягнення конкретних позитивних результатів нашої співпраці. Це також стосується Білорусі, де ми хочемо продовжувати підтримувати народ  у межах Східного партнерства”.

Єврокомісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї сказав: “Ми пропонуємо амбітний Економіко-інвестиційний план, який сприятиме збільшенню кількості робочих місць і стимулюватиме економічне зростання, а також принесе процвітання регіону Східного партнерства. План включає ключові орієнтири для всіх східних партнерів, зокрема підтримку майбутньої демократичної Білорусі. Цей новий порядок денний підтримає соціально-економічне відновлення після пандемії COVID-19, зміцнить економічні зв’язки і побудує торговельні шляхи між ЄС і країнами-партнерами”.

Комплексний порядок денний, що зосереджується на відновленні, стійкості та реформах, включає виокремлення 10 ключових цілей до 2025 року з чіткими зобов’язаннями в усіх пріоритетних сферах співпраці. Вони, зокрема, стосуються таких сфер: додаткової підтримки до 500,000 середніх та малих підприємств; будівництва чи модернізації 3,000 кілометрів пріоритетних доріг та залізничного сполучення у відповідності до стандартів ЄС; протистояння гібридним та кіберзагрозам; протидії корупції; сприяння зменшенню  споживання енергії у 250,000 домогосподарств щонайменше на 20%; покращення доступу до безпечних послуг водопостачання та якісного повітря; збільшення доступу до високошвидкісного Інтернету в 80% домогосподарств; допомоги з вакцинації медичних працівників; надання додаткової підтримки громадянському суспільству та незалежним медіа, можливості для академічної мобільності для 70,000 студентів, дослідників і молодих людей.

Новий порядок денний також пропонує перегляд багатосторонньої структури Східного партнерства, аби привести її у відповідність до нових пріоритетів і зробити її такою, що повністю відповідає меті.

Регіональний економіко-інвестиційний план підтримає соціально-економічне відновлення після пандемії COVID-19 і сприятиме довгостроковій стійкості, враховуючи принцип “відновлення краще, ніж було раніше”. План виокремлює пріоритетні інвестиції та визначає низку ключових ініціатив, які були спільно напрацьовані з країнами-партнерами з огляду на їхні пріоритети, потреби та амбіції.

Завдяки амбітному плану “20 результатів до 2020 року”, схваленому під час 5-го Саміту Східного партнерства у 2017 році, ініціатива досягла відчутних результатів та покращила життя людей. Робота над наступним порядком денним розпочалася у 2019 році з широких та інклюзивних консультацій. У результаті було розроблено Спільне комюніке “Політика Східного партнерства після 2020 року: посилення стійкості — Східне партнерство, що приносить користь усім” і ухвалено Висновок Ради ЄС щодо політики Східного партнерства після 2020 року. Вони пропонують нове бачення для партнерства,  задаючи  стійкість як основу для політики та визначаючи 5 довгострокових цілей – економіка та сполученість, належне врядування і верховенство права, екологічна та кліматична стійкість, підтримка цифрової трансформації, справедливі та інклюзивні суспільства, – що їх було підтверджено під час відеоконференції.

Наступні кроки. Країни-партнери, держави-члени ЄС, представники громадянського суспільства та інші зацікавлені сторони обговорять пропозиції у зв’язку із 6-м Самітом Східного партнерства, який відбудеться у грудні поточного року.

Більше інформації та документи:

Спільний робочий документ: Відновлення, стійкість і реформи: пріоритети Східного партнерства після 2020 року. Joint Staff Working Document – Recovery, resilience and reform: post 2020 Eastern Partnership priorities

Спільне комюніке “Політика Східного партнерства після 2020 року: посилення стійкості — Східне партнерство, що приносить користь усім”. Joint Communication: Eastern Partnership policy beyond 2020: Reinforcing Resilience – an Eastern Partnership that delivers for all

Інформаційна довідка про майбутні пріоритети. Factsheet future priorities. Recovery, Resilience and Reform: post-2020 priorities for an Eastern Partnership that delivers for all

Photo European Union in Ukraine