7 червня 2021 року відбулося засідання РГ5 УНП «Соціально-трудова політика та соціальний діалог». Захід відбувся онлайн, на платформі Zoom.

Мета засідання групи полягала в обміні інформацією щодо останніх подій в рамках діяльності ФГС СхП та УНП ФГС СхП зокрема, обговоренні актуальних питання регулювання соціально-трудових відносин в Україні, формування пропозицій тематики тренінгів для членів Платформи, напрацювання та затвердження напрямів дослідження над якими члени групи будуть працювати у 2021 році.

Координатор групи, Світлана Внучко, проінформувала учасників засідання про останні новини в рамках діяльності Платформи, зокрема повідомила, що:

  • У 2021 році 13 щорічна асамблея Форуму громадянського суспільства Східного партнерства буде організована в режимі онлайн, з 29 листопада по 3 грудня. Онлайн формат має як позитиви так і недоліки. Враховуючи той факт, що РГ5 має квоту лише по 1 делегату для участі в щорічній асамблеї, то проведення в онлайн форматі надає додаткові можливості для членів групи долучитися до участі у заході.
  • Форум громадянського суспільства Східного партнерства запрошує організації громадянського суспільства з країн-учасниць Східного Партнерства ознайомитися з самовчителем онлайн курсу про лідерство для організацій громадянського суспільства, який був розроблений Офісом європейської експертизи та комунікацій. Курс доступний англійською та російською мовами. Більш детальна інформації розміщена на сайті Форуму.
  • 21-25 червня 2021 відбудеться засідання робочої групи на рівні ФГС СхП. Захід відбувся онлайн, що надасть можливість усім бажаючим учасником групи долучитися до участі. Найближчим часом секретаріат ФГС СхП розішле більш детальну інформацію щодо порядку денного зустрічі.
  • Українською національною платформою ФГС СхП запущено оновлений сайт УНП http://eap-csf.org.ua/ Сайт оновлений, щоб відповідати сучасним тенденціям і щоб дизайн сайту відповідав вигляду сайту Форуму.

В ході обговорення можливої тематики тренінгів для членів УНП, учасники засідання вирішили запропонувати провести один з тренінгів на тему «Комунікація влади і громадянського суспільства: громадський vs соціальний діалог».

В Україні неодноразово піднімалося та обговорювалось питання розширення кола учасників соціального діалогу, зокрема через залучення громадських організацій. Традиційно трьома ключовими учасниками соціального діалогу є профспілки, організації роботодавців та уряд, оскільки соціальний діалог сягає своїм корінням в питання, пов’язані зі сферою трудових відносин. Громадський діалог є дещо іншим поняттям і в складі учасників і в інструментах впливу та взаємодії. Тому розуміння різниці та можливих точок дотику громадського та соціального діалогу є важливим для чіткого розуміння існуючих механізмів та можливості їх використання в адвокації організаціями громадянського суспільства.

На засіданні обговорили та затвердили напрями роботи групи у 2021 році, які члени групи повинні враховувати при розробці та реалізації ініціатив в рамках РГ5 УНП. В ході тривалої дискусії було виокремлено два головних напрями:

  1. Стандарти регулювання трудових відносин: правові норми ЄС та України.
  2. Громадський та соціальний діалог в нових умовах соціально-трудових відносин.

Реформа трудового законодавства України, яка наразі відбувається швидкими та широкомасштабними темпами, викликає багато запитань та занепокоєння не лише в середовищі соціальних партнерів, а й інших організацій громадянського суспільства.

Під час засідання учасники обговорили ряд законів та законопроектів, прийнятих та оприлюдненних протягом останніх місяців, зокрема: правового регулювання дистанційної роботи, щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі, щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності,щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність, щодо дерегуляції трудових відносин тощо. За результатами обговорення прийнято рішення консолідувати зусилля двох робочих груп в сфері соціально-трудових відносин, а саме РГ5 УНП «Соціально-трудова політика та соціальний діалог» та РГ4 УС ПГС «Зайнятість, соціальна політика, рівні можливості та здоров’я», підготувати спільну заяву щодо питань реформування трудового законодавства України.

Інформація надана Світланою Внучко, координатором РГ5 УНП