Члени УНП занепокоєні подальшим тиском на права людини в Білорусі. З огляду на нещодавні події щодо TUT.by та затримання журналістів у Мінську, законодавчі зміни від 24 травня викликають ще більшу стурбованість через додавання нових каральних заходів до вже існуючих обмежень свободи медіа та свободи зібрань. Доля журналіста та активіста Романа Протасевича викликає особливе занепокоєння.

Заява Керівного комітету УНП ФГС СхП,
в якій засуджується безпрецедентний акт повітряного піратства
та захоплення білоруського журналіста Романа Протасевича

Керівний комітет Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства підтримав заяву Координаційного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та звернувся до української влади та міжнародної спільноти щодо безпрецедентного акту повітряного піратства та захоплення білоруського журналіста Романа Протасевича.

Ми закликаємо Кабінет Міністрів України якомога швидше надати втікачам від режиму Лукашенка в Україні статус “тимчасового захисту”, передбачений Законом України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту”.

Ми вимагаємо від Ради національної безпеки та оборони України запровадити секторальні економічні санкції проти Білорусі та персональні санкції щодо компаній РБ та їх власників, які перебувають під санкціями ЄС.

Ми вітаємо висновки Європейської Ради від 24 травня 2021 року та одностайне засудження цього примусового акту.

Ми закликаємо Раду ЄС, Європейську Комісію негайно запровадити четвертий пакет санкцій проти провідних діячів режиму та чиновників, які брали участь у фальсифікаціях виборів під час президентських виборів у серпні 2020 року та подальших порушень прав людини, а також білоруських компаній, які підтримують режим О. Лукашенко.

Ми закликаємо Раду ЄС, Європейську комісію ініціювати та швидко ввести подальші санкції проти замовників та виконавців викрадення Романа Протасевича та Софії Сапеги.

Ми закликаємо країни-члени ЄС та країни Східного партнерства припинити дію міжнародних авіаційних угод, що дозволяють літакам входити в білоруський повітряний простір або залишати його. Ми закликаємо ЄС координувати ці кроки із союзними західними країнами.

Ми закликаємо Європейську службу зовнішніх дій та дипломатичні представництва держав-членів ЄС у Мінську моніторити стан викрадених осіб та надавати їм юридичну та будь-яку подальшу допомогу.

Ми закликаємо країни-члени ЄС та Європейську комісію підрахувати майбутні виплати білоруському режиму на подолання пандемії Covid-19, в тому числі виплати через Міжнародний валютний фонд (МВФ), і припинити ці виплати.

Ми закликаємо держави-члени ЄС, Європейську службу зовнішніх дій та Європейську комісію продовжувати стежити за ситуацією з репресованими білоруськими журналістами, активістами та представниками громадянського суспільства, які стикаються з посиленням тиску та ворожих дій з боку режиму. Постійну підтримку ЄС вільних ЗМІ та громадянського суспільства, а також допомогу щодо отримання віз та переїзду необхідно активізувати через дії режиму проти своїх опонентів.

Ми закликаємо владу Білорусі швидко звільнити Романа Протасевича та Софію Сапегу.

Члени Керівного комітету
Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Заява Керівного комітету УНП ФГС СхП, в якій засуджується безпрецедентний акт повітряного піратства та захоплення білоруського журналіста Рoмана Протасевича, 26 травня 2021

Фото ЄвромайданSOS