17-19 травня 2021 року відбулося засідання Робочої групи 3 ФГС СхП «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека».

Загалом було організовано шість онлайн-сесій, включаючи три політичні дебати щодо транспорту, енергетики та навколишнього середовища в рамках Європейського зеленого курсу та одну зустріч із зацікавленими сторонами ЄС. Онлайн дискусії щодо політики та зустріч з експертами ЄС були відкриті для всіх членів та делегатів РГ3.

Вітальна сесія розпочалася з вступного слова координаторів Робочої групи 3 Руслана Гаврилюка (Україна) та Анни Отілії Нуту (Румунія).

Під час зустрічі члени РГ3 ФГС СхП висвітлили поєднання прогресу та проблем у різних сферах, пов’язаних з навколишнім середовищем, причому прогресом часто вважається прийняття законодавчих актів, а не їх ефективне виконання. Зацікавлені сторони в ЄС, Анна Рапулло Грау (Anna Rapullo Grau, EEAS), Анжела Буларга (Angela Bularga, DG NEAR) та Анджей Янушевський (Andrzej Januszewski, DG ENV) заявили, що ЄС буде продовжувати підтримувати громадянське суспільство у здійсненні значних змін в кліматичній політиці, змушуючи уряди помічати та діяти відповідно.

Руслан Гаврилюк (координатор РГ3 ФГС СхП, Україна):

Особливо жвавою та водночас важливою була дискусія під час сесії з європейськими стейкхолдерами щодо бурхливого розвитку гідроенергетики в регіоні Східного партнерства. Важливо, що була донесена позиція громадянського суспільства щодо неприпустимості фінансової підтримки європейськими банками гідроенергетичних проектів, які спричинили хвилю громадського супротиву. Зокрема згадувались проекти малих ГЕС в Грузії, Ташлицька та Канівська ГАЕС в Україні. З боку представників Єврокомісії ми почули меседжі про розуміння довкільних ризиків гідроенергетики. Європейський Союз не заохочує розвивати малі ГЕС та закликає обережно ставитись до ухвалення рішень, враховуючи суперечливість цього джерела енергії, так як негативний вплив гідроенергетичних проектів може перекривати їх потенційні переваги”.

У всіх країнах Форуму РГ3 є досить активними і існує спільне бажання подальшої співпраці з відповідними групами в регіоні Східного партнерства.

Звіт онлайн засідання РГ3 ФГС СхП, 17-19 травня 2021