16 квітня 2021 року на платформі ZOOM відбулося засідання РГ2 УНП («Економічна інтеграція та зближення з політикою ЄС»).

Засідання відбувалося відповідно до запланованого порядку денного:

  1. Екологічні пріоритети для бізнесу на найближчі роки
  2. Європейський зелений курс та CBAM
  3. Другий Національно-визначений внесок до Паризької угод
  4. Перегляд Угоди про асоціацію в частині екології та клімату
  5. Екологізація економіки задля досягнення цілей сталого розвитку
  6. Питання-відповіді
  7. Різне

Основною метою зустрічі було обговорення екологічних пріоритетів для бізнесу на найближчі роки. Ці питання є на порядку денному, оскільки відбувається питання перегляду Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС.

Угода про асоціацію передбачає можливість її перегляду через п’ять років після набуття нею чинності. П’ять років минають саме цього року, 2021. Як і будь-який договір Угода про асоціацію та її додатки потребують оновлення та змін – щоб не втратити актуальність і відповідати потребам усіх сторін.

Перегляд Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС є важливим етапом євроінтеграції, адже  Угоду треба привести до тих стандартів і параметрів, які на сьогодні діють на території Євросоюзу, а також врахувати ті зміни та реформи, які вже  відбулися в Україні.

Робота над оновленням Угоди триватиме протягом року. Україна і ЄС планують поглиблення галузевої співпраці, зокрема у цифровій та екологічній сферах, розширити зону вільної торгівлі. Експерти підкреслюють, що перегляд Угоди сприятиме збільшення товарообігу України та ЄС і подальшому зближенню економік. 

Опитування українського бізнесу, проведений Ukrainian Business & Trade Association, показало, що 65% українських компаній зацікавлені в перегляді Угоди про асоціацію. Бізнес цікавиться переглядом як для покращення доступу на європейський ринок, так і для захисту від недобросовісної конкуренції.

Представник Європейської Бізнес Асоціації Ольга Бойко представила напрацювання та рекомендації щодо участі України у Європейському  зеленому курсі, звертаючи увагу на  ключові моменти для представників українського бізнесу, які доцільно врахувати при перегляді Угоди про асоціацію.

“Компанії члени ЄБА відмічають,  що  повне впровадження в законодавство України регулювання ЄС, передбаченого Додатками ХХХ та ХХХІ до Угоди про Асоціацію, суттєво змінить правове поле для багатьох підприємств в Україні, а також буде вимагати великих капіталовкладень. Саме тому, дуже важливо забезпечити поступовість та прогнозованість розвитку регулювання у цій сфері”- зазначила Ольга Бойко.

Важливим питанням, що обговорювали члени РГ2 на зустрічі було питання забезпечення фінансової підтримки імплементації положень Угоди про Асоціацію. Зокрема, це стосується, визначення строків, необхідних для переходу на нові стандарти та вимоги, а також обсягів та джерел фінансування відповідних заходів. “В Україні запровадження таких заходів , до прикладу в сфері екомодернізації на підприємствах, здійснюється в значно коротші терміни, ніж в країнах ЄС та в умовах недосконалого механізму фінансової підтримки таких заходів. Відтак, перегляд Угоди про Асоціацію має вирішити питання, пов’язані з фінансуванням імплементації окремих положень законодавства ЄС у сфері якості атмосферного повітря, промислового забруднення та техногенної загрози, зміни клімату та захисту озонового шару” – акцентувала увагу учасників засідання Ольга Бойко.

“Дуже важливо, щоб до процесу напрацювання пропозицій до оновлення Угоди про Асоціацію були включені усі стейкхолдери для врахування інтересів, потреб та можливостей кожної сторони” – зазначила координатор РГ2 Ірина Куропась.

Інформація надана координатором РГ2 УНП Іриною Куропась