25 березня 2021 відбулося засідання Робочої групи 3 УНП ФГС СхП «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека».

Через карантинні обмеження захід відбувся онлайн, на платформі Zoom.

Р. Гаврилюк, координатор РГ3, розповів про підтримку Форуму для РГ3 в 2020. Вона забезпечила можливість проведення двох ініціативи РГ3: «Розвиток відновлюваної енергетики та створення балансуючих потужностей – аналіз викликів для стійкості енергосистеми України в розрізі досягнення енергетичних та кліматичних цілей» та «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні». В рамках виконання цих ініціатив були підготовлені 2 аналітичних документи, які були поширені серед членів платформи та стейкхолдерів. Також 12 січня 2021 року була проведена онлайн конференція із презентацією аналітичного документу підготовленого колективом авторів – членів РГ3 в рамках ініціативи та «Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні».  

В рамках Ре-грантингу ФГС СхП за участю організацій-членів РГ3 в 2020 році було реалізовано два проекти: Ecosystem services and hydropower: pilot application of European tools in the river basins of the EaP countrie, за участю НЕЦУ та ГО «Екосфера», а також «Energy Transparency Index – a powerful tool for strengthening transparency of the energy sector», координатором, якого є DiXi Group. Крім того у лютому 2021 р. за підтримки Секретаріату Форуму було проведено онлайн тренінг «Стратегічна екологічна оцінка – громадський інструмент контролю за розробкою документів державного планування».

На засіданні розглянули План роботи РГ3 на 2021 рік. Р. Гаврилюк зазначив, що в зв’язку з підготовкою угоди між УНП ФГС СхП та Форумом необхідно визначити тематичні напрями діяльності РГ3, які можуть бути підтримані Форумом. Запропоновано наступні напрями:

а) Сталий транспорт
б) Довкільна та кліматична стійкість СхП – як не втратити шанс Україні?
в) Стратегічна екологічна оцінка стратегій розвитку громад як інструмент їх збалансованого розвитку

Т.Малькова зазначила, що питання стратегічної екологічної оцінки регіональних стратегій є актуальним і для Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Цей напрям має бути серед пріоритетів, але потрібно узгодити як ми будемо

М. Коробко звернув увагу на проблему заповідання земель, створення об’єктів ПЗФ. Зараз відбувається розорювання земель запасу, які мали б в подальшому заповідатись. Варто звернутися до місцевих громад, а не лише до керівництва громад. Розробити універсальне звернення до ОТГ, яке могло б стати початком діалогу.

Члени РГ3 вирішили підготувати листи на Мінрегіон, U-LEAD, Уряд, Міндовкілля.

Учасники засідання обговорили результати звернень РГ3 УНП та РГ5 ПГС стосовно сталого траспорту та загроз виконання Національного плану скорочення викидів забруднюючих речовин від крупних спалювальних установок.

Протокол засідання РГ3, 25 березня 2021