УНП ФГС СхП підготувала фінальний річний моніторинг виконання Україною поставлених 20 завдань і досягнень Східного партнерства до 2020 року.

Це – четвертий річний зріз успішності імплементації завдань, які були запропоновані у 2017 році як дороговказ на середньострокову перспективу у відносинах ЄС з державами-партнерами.

Це дослідження має особливість у порівнянні з попередніми річними моніторингами. Експерти УНП ФГС СхП запропонували свої пропозиції щодо нового рамкового документа в контексті тематичних пріоритетів попереднього горизонту досягнень.

Представляємо інфографіку, підготовлену Texty.org.ua, рекомендацій УНП ФГС СхП щодо нового горизонту Східного партнерства до 2025 року.

Структура та наповнення майбутнього документу СхП до 2025

Геннадій Максак, редактор, Виконавчий директор Ради зовнішньої політики «Українська призма», Національний координатор Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (2017-2018 рр.):

Протягом другої половини 2020 року під час німецького головування в Раді ЄС європейські інституції розпочали активну діяльність із формування тематичного наповнення нової дорожньої карти Східного партнерства. Під час засідань міжурядових платформ СхП, панелей та робочих і експертних груп були запропоновані нові спрямування та посилення чинних цілей через їх конкретизацію та ресурсне наповнення.

Звичайно, що майбутня середньострокова перспектива Східного партнерства залежить від політичної волі у формуванні стійких механізмів співпраці і винагороди за чітке  виконання секторальних сфер інтеграції. На структурні огріхи поточного документа було неодноразово наголошено експертами дослідження ще під час попередніх моніторингових звітів.

Загальними проблемами, що супроводжують імплементацію значної частини з запропонованих 20 досягнень СхП, є низький рівень координації, інформаційної підтримки ініціатив, відсутність проміжних аудитів успішності запропонованих проєктів, а також низька вимірюваність кінцевого продукту.

Відсутність 5 звітів інших країн (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія та Молдова)  щодо імплементації досягнень не дозволяє порівняти на одній методологічній базі поступ країн-партнерів у виконанні дорожньої карти. 

Тому нововведенням організаційного характеру мало б стати більш  скоординована робота ЄС та країн-партнерів щодо підготовки уніфікованих звітів за результатами імплементації досягнень. Домашньою роботою для кожної держави-партнера, особливо для України, яка реалізує широкий порядок денний реформ, є приведення до спільного знаменника бази національних стратегій та програм розвитку й секторальних реформ, їх відповідність вимогам Угоди про асоціацію, а також можливостям та ресурсам, передбаченим у рамках політики СхП.

Україна з партнерами, передусім Грузією та Молдовою, мають активно проводити двосторонні та багатосторонні політичні консультації щодо майбутнього наповнення нових п’ятирічних рамок політики, які нині мають дискутуватись на рівні європейських інституцій, а також між окремими державами-членами. Для цього також мають бути використані наявні регіональні механізми, де присутні члени ЄС. Цікавою і практично значущою ініціативою, яка буде присутня у новому документі Східного партнерства, буде Європейська зелена угода. Україна вже зголосилася щодо активних консультації про участь в імплементації угоди. Тому Київ може виступити лідером від країн СхП щодо визначення модальностей участі в угоді, формування відповідної фінансової підтримки для реалізації заходів в рамках Європейської зеленої угоди.

Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства в інформаційній співпраці з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції підготували низку тематичних пропозицій щодо змістовного поліпшення нового горизонту СхП. Вказані пропозиції можуть бути взяті за основу для проведення загальних тематичних та вузькопрофільних консультацій із закордонними стейкхолдерами.

Це може стати додатковим свідченням конструктивної співпраці між владою та громадянським суспільством на шляху відстоювання європейських амбіцій України та потенціалу регіонального лідерства.

Моніторинговий звіт «Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року», 2020

Інфографіка Пропозиції до нової дорожньої карти Східного партнерства до 2025 року

За інфографіку дякуємо Texty.org.ua та Форуму громадянського суспільства Східного партнерства