В 2020 році експерти УНП ФГС СхП в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом, проаналізували виконання «20 очікуваних досягнень Східного партнерства» за період від 16 вересня 2019 року до 1 вересня 2020 р.
Продовжуємо знайомити Вас із розділами моніторингу.
МОБІЛЬНІСТЬ ТА КОНТАКТИ МІЖ ЛЮДЬМИ
19. ЄВРОПЕЙСЬКА ШКОЛА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА
Ярослав Мінкін, ГО «Молодіжна організація СТАН», Робоча група 4 УНП
І. Опис імплементації
Європейська школа Східного партнерства діє з 2017 року на базі міжнародного навчального закладу «New School of Georgia». Молоді люди віком 16-18 років із країн Східного партнерства мають можливість пройти це навчання та отримати міжнародний диплом International Baccalaureate (IB) за напрямком «Європейські студії».
Щороку 30 молодих людей із країн Східного партнерства отримують підтримку від Європейського Союзу. Грант покриває витрати на навчання, проживання, переліт та інші необхідні витрати протягом 2 років.
Усього за три роки на програму було відібрано близько 90 осіб, із них 19 молодих людей з України. На 1 вересня 2020 року перша група закінчила навчання. Більшість із випускниць та випускників вступила у ВНЗ Європейського Союзу, США та Канади. Через брак ресурсів та відсутність подальшої підтримки випускників з боку ЄС деякі з цих молодих людей були вимушені відмовитися від подальшого навчання в університетах та залишитися вдома.
ІІ. Особлива увага
Ця програма була заявлена як навчання для майбутніх лідерів з країн Східного партнерства, які будуть просувати європейські цінності та обіймати посади дипломатів. Наразі молоді люди проходять навчання, яке не підкреслює пріоритети Східного партнерства в їхній майбутній діяльності. Для України розділ 19 не є наразі пріоритетним та не сприяє євроінтеграційним процесам напряму. Українській стороні варто розробити систему підтримки подальшого розвитку та залучення випускників Європейської школи до подальшої участі в прийнятті рішень.
ІІІ. Пропозиції до нового документа до 2025 року
Виконання досягнення недостатньо сприяло посиленню співпраці України з ЄС. Європейська школа має відкрити філію в Україні та інших країнах СхП у рамках спільного фінансування ЄС та урядів країн. Потрібно проаналізувати кращі практики з країн Східного партнерства (перш за все, Української академії лідерства), розробити спеціальні курси за участі державних службовців, громадських активістів, представників місцевого самоврядування для занурення молодих людей у контекст Східного партнерства. Крім того, разом з урядом України має бути сформована система подальшої підтримки випускників.
ІV. Оцінка: +++
Фото: flickr.com euneighbours-east; education.24tv.ua
Дослідження здійснено в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.