Продовжуємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2020 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

Представляємо дослідження Ростислава Дзундзи «Посилення громадської участі в запобіганні та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству»Бюро соціальних та політичних розробок, РГ1 УНП).

Мета ініціативи – забезпечення участі громадськості, зокрема організацій членів УНП СхП в адвокації ратифікації Стамбульської Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та розробки пропозицій щодо шляхів з подолання в сфері насильства щодо жінок та гендерно зумовленого насильства, розробки невідкладних заходів, спрямованих на попередження та мінімізацію домашнього насильства, незворотності покарання за насильство та наданні максимальної підтримки і допомоги потерпілим особам, особливо дітям, людям похилого віку та особам з інвалідністю.

Обгрунтовуючи дослідження автор зазначає: «Найбільш поширеною формою порушення прав людини є насильство стосовно жінок, зокрема різні прояви домашнього насильства. Карантин, пов’язаний із з COVID-19 загострив проблему та унаочнив прогалини у системі протидії домашньому насильству. Лише за перший квартал 2020 року надійшло майже 47 тис. звернень від громадян щодо випадків домашнього насильства, що майже на 50% більше, ніж за аналогічний період минулого року. В умовах дотримання карантину все більше жінок, дітей та людей похилого віку зазнають насильства і часто залишаються вдома поряд з кривдниками. Закликаємо представників влади не ігнорувати цю важливу проблеми і вжити невідкладні заходи, спрямовані на попередження та мінімізацію домашнього насильства, незворотності покарання за насильство та наданні максимальної підтримки і допомоги потерпілим особам, особливо дітям, людям похилого віку та особам з інвалідністю».

Аналітичний звіт надає пропозиції щодо шляхів подолання в сфері насильства щодо жінок та гендерно зумовленого насильства, невідкладні заходи, спрямовані на попередження та мінімізацію домашнього насильства, незворотності покарання за насильство та наданні максимальної підтримки і допомоги потерпілим особам, особливо дітям, людям похилого віку та особам з інвалідністю.

В аналітичному звіті розглядається Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція), які мета та завдання Конвенції.

Автор аналізує громадську участь у запобіганні та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству на прикладі України.

В роботі надані пропозиції щодо шляхів та способу розвязання проблеми.

В публікацію також включена політична позиція Української національної платформи громадянського суспільства Східного партнерства щодо невідкладної ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.

Автор зазначає, що «зобов’язання подолання гендерно-обумовленого насильства узгоджується із зобов’язанням уряду у досягненні Цілей сталого розвитку №5, а саме – усуненні всіх форм насильства щодо жінок та дівчат у державній та приватній сферах».

Підписано Меморандум про співпрацю між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та ГО «Бюро соціальних та політичних розробок». Домовилися про обмін інформації щодо порушень у сфері рівності прав, яка буде використана при підготовці Щорічної доповіді Уповноваженого ВРУ з прав людини. Сторони висловлюють готовність до здійснення  співпраці у визначених Меморандумом  сферах, зокрема Бюро соціальних та політичних розробок продовжить роботу над  аналізом виконання норм національного трудового законодавства щодо забезпечення принципу недискримінації в сфері праці.  Моніторинг та адвокатування забезпечення дотримання принципів рівності та недискримінації в діяльності органів місцевого самоврядування, зокрема право на повагу честі та гідності ЛГБТІ-спільноти.

Одним із запланованих заходів в межах Меморандуму було проведення Форуму Союзників Рівності, 26 листопада 2020.

На Форумі говорили про перспективу ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. В рамках Форуму було обговорено українській досвід захисту прав людини в контексті євроінтеграційних зобов’язань, зокрема досягенння гендерної рівності, квоту на місцевих виборах і як вона спрацювала і в чому була складність, потребу законодавчих змін та протидію злочинам на грунті ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, протидія та попередження насильства в суспільстві, тощо.

Відеозапис обговорення Ростислава Дзундзи з Нелею Яковлевою, головою підкомітету з питань гендерної рівності та протидії дискримінації комітету з прав людини Верховної Ради України, перспективу ратифікації Стамбульської конвенції.

Аналітичний звіт «Посилення громадської участі в запобіганні та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству» (Ростислав Дзундза, Бюро соціальних та політичних розробок, РГ1 УНП)

Відкрите звернення УНП ФГС СхП до депутатів Верховної ради України щодо ратифікації Стамбульської конвенції, грудень 2020

Фото bureau.in.ua