В 2020 році експерти УНП ФГС СхП в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом, проаналізували виконання «20 очікуваних досягнень Східного партнерства» за період від 16 вересня 2019 року до 1 вересня 2020 р.
Продовжуємо знайомити Вас із розділами моніторингу.
ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ТА РИНКОВІ МОЖЛИВОСТІ
6. НОВІ МОЖЛИВОСТІ НА РИНКУ ПРАЦІ НА МІСЦЕВОМУ ТА РЕГІОНАЛЬНОМУ РІВНЯХ
Юрій Вдовенко, Центр транскордонного співробітництва, Робоча група 2 УНП
І. Опис імплементації
До ініціативи «Мери за економічне зростання» в Україні приєдналось 172 учасники: 99 дійсних членів (мають затверджені Плани місцевого економічного розвитку та реалізують їх) та 73 молодші (працюють над Планами). Із 16 проєктів СхП, які отримали підтримку в 2017 р., шість українських.
Децентралізаційні процеси відбуваються у відповідності до Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади і не пов’язані зі стратегією реформи державного управління. У 2020 р. завершено добровільний етап реформи, утворено 1470 об’єднаних територіальних громад та 136 нових районів замість 490 старих.
Проєкти регіонального розвитку в Україні реалізуються за рахунок Державного фонду регіонального розвитку, створеного відповідно до закону «Про засади державної регіональної політики» від 05.02.2015. У 2020 р. на фінансування ДФРР виділено 4,9 млрд грн, має бути реалізовано 461 проєкт.
Розробка стратегій регіонального розвитку здійснюється робочими групами з включенням до їхнього складу регіональних/місцевих стейкхолдерів. Стейкхолдери входять до складу Регіональних комісій з оцінки та забезпечення проведення конкурсного відбору інвестиційних програм (проєктів), що можуть реалізовуватись за рахунок коштів ДФРР.
Розробка стратегій регіонального розвитку на 2021-2027 рр. здійснена на засадах смарт-спеціалізації у всіх областях України. Одеська, Харківська та Запорізька області виступали пілотними учасниками платформи «Smartспеціалізація» за підтримки Спільного дослідницького центру при ЄК.
Концепція розвитку фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів на 2018-2020 рр. містить стимули для фермерських груп. У 2020 р. прийнято нову редакцію Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію», де врегульовано ключові питання створення та діяльності сільськогосподарських кооперативів. За підсумками 2019 р. налічується 46,8 тис. фермерських господарств, діє 28 тис. кооперативів, із них 1008 виробничих, 1268 обслуговуючих і 761 споживчий.
ІІ. Особлива увага
Відсутність звітів не дає можливості оцінити прогрес імплементації Стратегії розвитку аграрного сектору економіки на період до 2020 р. Розроблена Єдина комплексна стратегія розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 рр. не набрала чинності. У 2019 р. схвалено Стратегію розвитку експорту продукції сільського господарства, харчової та переробної промисловості України на період до 2026 р.
Очікуваного прогресу не досягнуто у сфері сільського господарства. Оцінка імплементації стратегій сільського господарства не здійснюється, цілі не мали відчутної підтримки з боку ЄС. Розроблені в рамках ініціативи «Мери за економічне зростання» плани місцевого економічного розвитку не відповідають вимогам українського законодавства, що вимагатиме подальшого корегування планувальної системи. Найбільш критичним питанням залишається забезпечення прозорості під час досягнення цілей до 2020 р.
ІІІ. Пропозиції до нового документа до 2025 року
Підтримка реформи місцевого самоврядування та регіонального розвитку з боку ЄС має бути переорієнтована з інформаційно-навчального супроводу на запровадження європейських підходів розвитку інфраструктури та надання доступу до структурних фондів.
Для досягнення прогресу у сфері стратегічного та кооперативного розвитку сільського господарства на європейських засадах потрібна програма, подібна до ENPARD (European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development), яка успішно себе зарекомендувала в інших країнах.
ІV. Оцінка: ++
Фото: pixabay
Дослідження здійснено в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.