В 2020 році експерти УНП ФГС СхП в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом, проаналізували виконання «20 очікуваних досягнень Східного партнерства» за період від 16 вересня 2019 року до 1 вересня 2020 р.
Продовжуємо знайомити Вас із розділами моніторингу.
ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ТА РИНКОВІ МОЖЛИВОСТІ
5. ПРОГАЛИНИ В ДОСТУПІ ДО ФІНАНСІВ ТА ФІНАНСОВОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ
Юрій Вдовенко, Центр транскордонного співробітництва, Робоча група 2 УНП
І. Опис імплементації
Міністерство фінансів України, регулятори та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затвердили Стратегію розвитку фінансового сектору України до 2025 р. Згідно з міжнародними стандартами за підтримки ЄБРР розроблено та затверджено Концепцію реформи інфраструктури ринків капіталу в Україні. У рамках її реалізації розпочато роботу над розробкою цільової моделі реформування депозитарної, розрахункової та клірингової інфраструктури ринків капіталу.
У 2018 р. Національний банк України створив централізований Кредитний реєстр, у якому накопичується інформація про кредитні операції позичальників, заборгованість за якими становить понад 100 мінімальних заробітних плат перед одним банком. На сьогодні в реєстрі наявна інформація про понад 75 тис. боржників – 48 тис. фізичних та 27 тис. юридичних осіб.
Підтримкою розвитку підприємництва в Україні опікуються переважно ЄС та міжнародні фінансові організації, які надають у т.ч. кредитну підтримку. Програми державної підтримки стосуються агропромислового комплексу, молодіжного будівництва та енергоефективності. У 2020 р. започаткована державна програма «Доступні кредити 5 – 7 – 9%» з метою підтримки інвестиційних проєктів мікро- та малих підприємств, у рамках якої надаються також кредитні гарантії. У 2020 р. відбувся запуск онлайн-платформи «Факторинг Хаб», що дозволяє МСП отримувати послуги факторингу.
ЄС продовжує реалізацію програм підтримки EU4Business в Україні, зокрема надання позик і грантів на суму понад 300 млн євро. «Етап II Механізму фінансування МСП» має на меті стимулювання кредитування в місцевій валюті мікро-, малих та середніх підприємств. «Програма ЄБРР: кредитування МСП у національній валюті» адресована приватним підприємствам із річним товарообігом до 50 млн євро та кількістю працівників до 250 осіб.
ІІ. Особлива увага
Головні виклики, до яких належали створення і розробка альтернативних джерел фінансування для МСП та стимулювання кредитування в національній валюті у 2020 р., набули нових імпульсів до вирішення. У порівнянні з 2017 р. спостерігається очевидний прогрес у їх подоланні. Разом із тим, залишається проблема відсутності вірогідних даних, які б дозволили оцінити частку допомоги ЄС, надану в національній валюті.
ІІІ. Пропозиції до нового документа до 2025 року
Ключовим завданням на наступний період стає забезпечення прозорості фінансової підтримки МСП (у т.ч. з боку ЄС), яка надається як через традиційні, так і нові механізми. Доцільним є запровадження реєстру одержувачів фінансової допомоги від держави та ЄС у вигляді аналітичної онлайн-платформи. Найбільш амбітним завданням для лобіювання Україною перед ЄС стає набуття можливості вітчизняними МСП користуватись фінансовим інструментом програми COSME.
ІV. Оцінка: +++
Фото delo.ua
Дослідження здійснено в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.