Продовжуємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2020 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

Представляємо дослідження Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини (Львівська область)«Як покращити доступ МСП в Україні до фінансових ресурсів ЄС під час пандемічної кризи» в рамках ініціативи «Доступ малого та середнього бізнесу до фінансових ресурсів ЄС: як Україні використати можливості отримання фінансової підтримки з ЄС для розвитку МСП під час пандемічної кризи»

Чи варто українському бізнесу чекати на допомогу? Якщо так , то звідки і яку допомогу може отримати представник малого та середнього бізнесу в Україні від ЄС? Карантинні заходи дуже важкі для економіки – і в першу чергу для підприємців, в яких недостатньо запасу фінансової міцності. Так, за результатами опитування Європейської Бізнес Асоціації кожен п’ятий малий бізнес в Україні опинився під загрозою закриття.

Метою ініціативи було розробити шляхи використання потенціалу європейських програм для збільшення фінансування МСП України шляхом розширення інструментів фінансового ринку, вдосконалення фінансової інфраструктури та забезпечення доступу до інформації про можливості та механізми залучення такого фінансування.

Впродовж дослідження були вивчені:
– процеси реалізації існуючих програм європейської фінансової підтримки МСП в Україні та їх роль у кризові часи;
– джерела і форми фінансування МСП у ЄС;
– чинна політика фінансування МСП в Україні (в т.ч. під час пандемії, викликаної COVID-19);
– позиції стейкхолдерів щодо проблематики у сучасних умовах.

Автори дослідження вважають, що на сьогодні існує проблема повноцінного використання існуючого потенціалу у сфері доступу українського МСП до фінансових ресурсів ЄС. Основними причинами є:

  • обмеженість спектру використовуваних інструментів фондового ринку України;
  • нерозвиненість та неврегульованість фінансової інфраструктури в Україні;
  • орієнтація на технічну (експертну) допомогу з боку ЄС;
  • відсутність повноцінного доступу до інформації про можливості та шляхи залучення фінансування;
  • обмежена участь у програмах ЄС у т.ч. через недостатню спроможність до виконання процедурних вимог в рамках оголошених конкурсів та побудови консорціумів з європейськими партнерами.

У дослідженні запропоновано наступні альтернативи для вирішення даної проблеми:

Альтернатива 1. Продовження існуючої політики використання джерел європейської фінансової підтримки МСП в Україні.

Альтернатива 2. Вдосконалення існуючих механізмів забезпечення доступу МСП України до фінансових ресурсів ЄС.

Альтернатива 3. Розвиток альтернативних джерел фінансової підтримки МСП України з боку ЄС.

Альтернатива 4. Вдосконалення існуючих механізмів забезпечення доступу МСП України до фінансових ресурсів ЄС паралельно з розвитком альтернативних джерел фінансової підтримки МСП України з боку ЄС.

В рамках дослідження були розроблені рекомендації для органів влади щодо покращення доступу вітчизняних МСП до фінансових ресурсів ЄС.

Автори дослідження отримали лист від Львівської обласної асоціації малого та середнього підприємництва з позитивною оцінкою та готовністю використовувати рекомендації в своїй діяльності, 11 листопада 2020

Аналітична записка «Як покращити доступ МСП в Україні до фінансових ресурсів ЄС під час пандемічної кризи»

Презентація дослідження

Відео запис презентацій ініціатив на Щорічній конференції УНП ФГР СхП, 28-30 жовтень 2020

Фото amer.org.ua