Керівний комітет  Форуму громадянського суспільства Східного партнерства звертається до  Міністерської конференції з питань розвитку Болонського процесу з приводу ситуації в Білорусі.

Напередодні Міністерської конференції з питань розвитку Болонського процесу, що відбудеться 19 листопада 2020 року, Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного партнерства звертає увагу на вплив поточної політичної кризи та кризи прав людини в Білорусі на збереження академічної свободи.

19 листопада 2020 р. відбудеться Конференція міністрів вищої освіти Європейського простору вищої освіти «Embrace the challenge, create new opportunities and cancel differences» (м. Рим, Італія). Під час конференції буде обговорено стан впровадження положень Болонського процесу 48 країн світу. Планується прийняття Римського комюніке, яке визначить індикатори та вектори роботи всього Європейського простору вищої освіти (ЄПВО) на наступні десять років. Проєкт Римського комюніке англійською мовою та переклад українською за посиланням тут

Форум Східного партнерства висловлював занепокоєння з приводу обмеженого дотримання владою Білорусі цінностей ЄПВО в Bologna monitoring report в січні 2020. Проте ситуація для студентів університетів та викладачів лише погіршилася у світлі нинішнього посягання на основні права та свободи в контексті післявиборчих протестів у країні.

Одне з основних покликань університетів – служити бастіоном свободи слова та незалежної думки. Однак, маючи переважну більшість університетів, які перебувають під владою та контролем уряду, що робить їх невід’ємними від інших державних структур, академічні свободи сьогодні активно придушуються у вищих навчальних закладах Білорусі.

Як і сотні тисяч своїх співвітчизників, білоруські студенти брали активну участь у нинішній безпрецедентній мобілізації проти послідовних порушень прав людини та фальсифікації результатів президентських виборів цього року. Ця мирна активність зустріла непропорційну реакцію влади країни – часто допомагала адміністрація університетів.

За даними Європейської університетської асоціації та Європейського союзу студентів (European University Association (EUA) and the European Students’ Union (ESU)), наданими в заяві від 2 листопада 2020, “погрози виключення, звільнення або призову на військову службу, спрямовані проти студентів та персоналу”, стали звичним явищем в Білорусі сьогодні.

Асоціація білоруських студентів (Belarusian Student Association (BSA), Bel. – ZBS: Zadzinočańnie Biełaruskich Studentaŭ) повідомляє, що майже 250 студентів були покарані їх академічними установами або навіть виключені за участь у мирних акціях протесту. Відомо про щонайменше 142 студентів, які вже були відраховані або яким загрожує відрахування.

Ще більше занепокоєння викликає інформація про репресивні дії правоохоронних органів проти студентів: ZBS зафіксував затримання 374 студентів з вересня, при цьому 80 засуджено до загальної суми 953 днів адміністративного арешту, а 54 оштрафовано в середньому на 120 євро кожному – майже в п’ять разів перевищує щомісячну вартість академічної стипендії в Білорусі.

У світлі цієї надзвичайно тривожної ситуації Керівний комітет ФГС СхП закликає держави-члени ЄПВО:

• засудити репресії проти студентів та викладачів у Білорусі та порушення академічних свобод владою Білорусі;

• терміново включити вищезазначену інформацію про репресію та порушення до порядку денного Міністерської конференції з питань розвитку Болонського процесу 19 листопада 2020 р .;

• Створити спеціальну робочу групу для моніторингу ситуації у вищій освіті в Білорусі (ad hoc working group to monitor the situation) та переглянути її звіт про засідання Білоруської групи з подальших дій;

• Активно розглядати питання про призупинення Білорусі в Болонському процесі, якщо не буде помітно поліпшення ситуації.

Ознайомитися з документами:

Звернення Керівного комітету  Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (EaP CSF) ДО Міністерської конференції з питань розвитку Болонського процесу з приводу ситуації в Білорусі, 13 листопада

Проєкт Римського комюніке англійською мовою та переклад українською за посиланням тут