Заява Української національної платформи ФГС СхП щодо ситуації в БілорусіУкраїнська національна платформа висловлює обурення діями білоруської влади щодо жорсткого придушення протестних акцій з використанням неспіврозмірної сили та спеціальних засобів та закликає припинити порушення громадянських прав і свобод на території Білорусі.

Вже третій день поспіль тривають масові протести, спровоковані фальсифікацією виборів президента Білорусі на тлі масових порушень політичних та громадянських прав і свобод людини.

При відсутності міжнародно визнаного спостереження за виборами з боку інституцій ОБСЄ, Ради Європи та ЄС білоруська влада вдалася до безпрецедентних зловживань та маніпуляцій під час всіх етапів виборчої кампанії, про що свідчать моніторинги білоруських правозахисних організацій.

Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння білоруського громадянського суспільства, була спроба відкритого фальшування результатів голосування на користь чинного президента РБ О. Лукашенка. Вже сам день виборів пройшов на тлі приготувань влади до придушення непокори: стягування спеціальної техніки органів правопорядку до міст, передислокація військових підрозділів, масштабне обмеження зв’язку та доступу до об’єктивної інформації.

9 серпня після завершення голосування розпочалися масові мирні протести громадян Білорусі, які виявили незадоволення відкритим знущанням з білорусів в ході цинічного викривлення владою результатів волевиявлення. В більш ніж 30 містах Білорусі громадяни вголос заявили про свою незгоду з результатами виборів.

Попри те, що акції мали мирний характер, демонстранти були неозброєні та не складали загрози громадській безпеці, спеціальні загони міліції агресивно та жорстоко вдалися до розгону акцій, немотивованого та протиправного затримання учасників зібрань. Використання спеціальних засобів правоохоронцями призвело до масових тілесних ушкоджень громадян. Використання світло-шумових гранат, гумових набоїв, водометів стало новою реальністю в намаганнях влади зупинити громадську протестну активність.

За три дні протестів білоруська влада затримала до 5000 учасників акцій з порушенням відповідних процесуальних норм. Є свідчення про застосування насилля та тортур до затриманих.

На жаль, є вже підтверджені факти загибелі учасників протестів під час зіткнень з бійцями спецзагонів, сотні покалічених від надмірного застосування сили.

Влада планує вдатися до ще більш жорсткого придушення протестів та обмеження прав і свобод. Під приводом боротьби із зовнішніми загрозами громадській та національній безпеці оприлюднюються наміри запровадження надзвичайного стану.

Українське суспільство і громадський сектор не можуть залишатись осторонь, коли сусідня держава, що бере участь у політиці Східного партнерства, так зневажає конституційно закріплені права людини і громадянина, а також створює загрозу їх здоров’ю та життю.

Українська національна платформа, що об’єднує понад 150 громадських організацій в Україні, висловлює підтримку білоруському суспільству в їх прагненні до відстоювання власного права вільно обирати своє майбутнє.

Ми закликаємо владу Білорусі в особі президента Білорусі О. Лукашенка:

  • Припинити порушення прав і свобод громадян Білорусі, закріплених Конституцією РБ, а також основоположними документами ООН, ОБСЄ у сфері прав людини, ратифікованими Білоруссю
  • На тлі невизнання результатів виборів президента Білорусі міжнародною спільнотою знайти політичний компроміс з представниками білоруських опозиційних політичних сил щодо варіантів виходу із ситуації, що склалася
  • Відмовитись від силового протистояння з громадянами Білорусі, учасниками зібрань та протестних акцій, почати пошук компромісу на основі переговорів та мирного вирішення конфлікту
  • Припинити політичний та силовий тиск на політичних опонентів, випустити політичних в’язнів та затриманих під час протестів.

Владні інституції України:

  • Спільно з членами ЄС та міжнародними партнерами випрацювати спільний підхід до впливу на владу Білорусі з метою припинення порушення прав людини, а також мінімізації кількості потенційних жертв та постраждалих від жорстких дій білоруських органів правопорядку
  • Використовувати наявні дипломатичні та політичні канали комунікації з керівництвом РБ задля пошуку внутрішньополітичного компромісу в державі
  • Спільно з партнерами по ЄС та СхП розробити механізми підтримки громадянського суспільства Білорусі, які зазнали політичних утисків в ході президентських виборів та під час подальших протестних дій

Члени ЄС та європейські інституції

  • Використовуючи наявні політичні важелі вжити конкретні заходи з метою припинення жорстких придушень масових протестів в Білорусі
  • За політико-дипломатичними каналами ініціювати створення та прибуття моніторингової місії ЄС з дотримання прав людини в Білорусі, підготувати комплексний звіт про стан дотримання прав, який має лягти в основу перегляду рівня та змісту двосторонніх відносин ЄС-Білорусь