4-6 грудня у Брюсселі відбулася 11-та Щорічна асамблея Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, яка пройшла під темою «EaP2EU: об’єднуючи зусилля для взаємовигідного партнерства». Асамблея об’єднала понад 300 представників громадянського суспільства з регіону Східного партнерства та ЄС, а також міжнародних стейкхолдерів, високопосадовців та журналістів.

Відкрив конференцію недавно призначений Комісар з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення ЄС Олівер Варгелі (Olivér Várhelyi). Він підкреслив важливість посилення громадянського суспільства та зміцнення його впливу на всіх рівнях формування політики, щоб підтримувати демократичні процеси та підвищувати стійкість країн СхП до зовнішніх загроз.

Виступ Комісара

Публічна дискусія за участю високо посадовців та представників інституцій ЄС цього року була сфокусована на питаннях щодо майбутньої політики Східного партнерства:  викликів та посилення громадянського суспільства. В публічній панелі взяли участь:

–        Державний міністр з питань примирення та громадської рівності Кетеван Цихелашвілі;

–        Міністр юстиції Вірменії – Рустам Бадасян;

–        Директор Департаменту по Росії, Східному партнерству, Центральній Азії, регіональному співробітництву та ОБСЄ (Європейська служба зовнішньої дії) Люк Девінь;

–        та  Директор Департаменту з питань східних сусідів та розбудові інституцій Генерального директорату з питань політики добросусідства і переговорів про розширення ЄС при Європейській комісії Лоренс Мередіт.

З їхніми виступами ви можете ознайомитись за цим посиланням.

У форматі «світового кафе» більше 25 стейкхолдерів, учасників мозкових центрів та експертів з Брюсселю обговорили з представниками ФГС СхП ключові ідеї Форуму, що були запропоновані під час структурованих консультацій. Повний документ з рекомендаціями.

Під час Щорічної асамблеї було прийнято новий Статут Форуму (англійською та російською мовами).

Також учасники Щорічної асамблеї прийняли Спільну декларацію (англійською та російською мовами).

Варто відзначити, що серед заяв Керівного комітету ФГС СхП, що були прийняті під час Щорічної асамблеї, окрема заява стосувалася протидії російській агресії та порушенню прав людини на окупованих територіях України, Грузії та Молдови.

Традиційно під час Щорічної асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного партнерства вручають нагороди кращим проектам регрантингу. Особливо приємно, що цього року перше місце отримав проект, головним виконавцем якого був Національний екологічний центр України (проект «Екосистемний підхід до гідроенергетики: сприяння виконанню європейських вимог до розвитку гідроенергетики в країнах Східного партнерства».

В рамках Щорічної асамблеї був також проведений додатковий захід (side event), метою якого було привернути увагу до ініціативи Платформ громадянського суспільства Східного партнерства Грузії, Молдови та України посилити співпрацю між цими асоційованими країнами, а також закликати ЄС до створення окремого формату взаємодії з цими країнами у форматі «3+1».

Окрім того, представниця УНП (Координатор Робочої групи 1 “Демократія, права людини, належне урядування та стабільність”, виконавчий директор ГО “Європа без бар’єрів”) Ірина Сушко виступила модератором тематичної панелі, присвяченої аналізу міграційних викликів для України, Молдови та Грузії в контексті міграційної ситуації у Європі загалом. Разом з Сілья Касман (Silja Kasmann, Департамент міграції та внутрішніх справ Європейської Комісії) та Андрієм Наджосом (Місія України при ЄС) обговорили, як працює безвіз в Україні, які його наслідки і результати для України та ЄС.

ФОТОГАЛЕРЕЯ

Відео-резюме першого дня конференції

Відео-резюме другого дня конференції