27 вересня 2019 р. провели спільне засідання Робоча група 3 УНП “Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека”(координатор – Руслан Гаврилюк) і Робоча група 5 УС ПГС “Транспорт, енергетика, довкілля і зміна клімату” (координатор – Наталя Андрусевич). В засіданні взяли участь 16 експертів з обох робочих груп.
Питання, що обговорювались під час засідання:
1) Спільні дії РГ3 та РГ5 УС ПГС на найближчий період (заяви, заходи, пріоритети, співпраця);
2) Реалізація положень Угоди про асоціацію в умовах оновленого Міністерства енергетики та захисту довкілля, включаючи питання інституційної спроможності міністерства;
3) Підготовка доповіді щодо імплементації транспортної складової Угоди про асоціацію;
4) Обговорення окремих викликів у сфері енергетики, довкілля, зміни клімату, транспорту (ПЗФ, рубки, клімат, енергетичні питання).
Результати обговорення за кожним із пунктів подані нижче.
1. Спільні дії РГ3 УНП та РГ5 УС ПГС на найближчий період (заяви, заходи, пріоритети, співпраця)
Учасники обговорили можливі спільні дії у зв’язку з оновленням влади, зокрема співпрацю з Комітетом з екополітики ВРУ, Комітетом з євроінтеграції ВРУ, Комітетом з транспорту ВРУ, Міністерством енергетики і захисту довкілля, Міністерством інфраструктури. Особливу увагу приділили необхідності взаємодії з Комітетом з екополітики у зв’язку з парламентськими слуханнями щодо формування пріоритетів в сфері довкілля на найближчі п’ять років.
Вирішили:
(1) Підготувати позиційний документ щодо пріоритетів у сфері екологічної політики;
(2) Доручити координатору РГ5 Андрусевич Наталії підготувати шаблон для підготовки позиційного документу;
(3) Підготовка документу – до 15 жовтня 2019 року;
(4) Тримати на контролі питання зустрічі з Міністром енергетики та захисту довкілля;
(5) Підготувати лист на Комітет з європейської інтеграції з пропозиціями співпраці та запитаннями щодо пріоритетних законопроектів у сферах довкілля, енергетики, зміни клімату і транспорту;
(6) З профільним комітетом та міністерством, що займаються питаннями транспорту, взаємодіяти в контексті підготовленої Доповіді УС ПГС щодо імплементації транспортної складової Угоди про асоціацію.
2. Реалізація положень Угоди про асоціацію в умовах оновленого Міністерства енергетики та захисту довкілля, включаючи питання інституційної спроможності міністерства.
Учасники засідання обговорити необхідність забезпечення з боку платформ продовження євроінтеграційного курсу України у сфері довкілля, збереження позитивних досягнень попереднього уряду.
Піднімалось питання продовження функціонування Єдиного реєстру з ОВД. Особливу увагу було приділено питанню інституційної організації роботи щодо формування екополітики та виконання функцій моніторингу і контролю. Була зазначена необхідність звернути увагу Міністерства та парламентського комітету на актуальність питання перегляду Додатку ХХХ та Додатку ХХХІ до Угоди про асоціацію. Координатор РГ3 Гаврилюк Руслан проінформував учасників про перспективи Східного партнерства та можливий новий формат Східного партнерства.
Вирішили:
(1) Включити актуальні питання щодо імплементації Угоди про асоціацію до Позиційного документу, який готуватиметься РГ3 та РГ5. (2) Взяли до відома інформацію щодо Східного партнерства.
3. Підготовка доповіді щодо імплементації транспортної складової Угоди про асоціацію та внеску до спільної декларації ПГС Україна-ЄС.
Координатор РГ5 Андрусевич Наталія проінформувала учасників зустрічі про концепцію доповіді, яка готується від імені УС ПГС на двостороннє засідання ПГС Україна-ЄС, що відбудеться 3 грудня 2019 року в Брюсселі. Було поінформовано про структуру, готовність та запити до членів групи подавати свої внески до доповіді стосовно можливостей і викликів імплементації транспортної складової Угоди про асоціацію. Капустинський Олексій зголосився написати частину внеску щодо питання авіаційного транспорту. Гаврилюк Руслан зголосився написати частину внеску щодо екологічних питань транспортної політики. Малькова Тамара зголосилась підготувати частину щодо транспортного протоколу в рамках Карпатської конвенції.
Вирішили:
(1) Підготувати проект доповіді до середини жовтня 2019 року;
(2) Наприкінці жовтня провести відкрите обговорення доповіді.
4. Обговорення окремих викликів у сфері енергетики, довкілля, зміни клімату, транспорту (ПЗФ, рубки, клімат, енергетичні питання)
Учасники заслухали виступи членів РГ3 та РГ5 щодо проблем природно-заповідного фонду України, як в контексті створення нових об’єктів ПЗФ, так і викликів для вже існуючих. Учасники заслухали питання щодо проблем у впровадженні земельної реформи в Україні в контексті екологічних питань.
Вирішили:
(1) Взяти інформацію до уваги.
(2) Підняти питання ПЗФ та земельної реформи в Позиційному документі.
Звіт за підсумками засідання підготувала Наталя Андрусевич (координатор Робочої групи 5 “Транспорт, енергетика, довкілля і зміна клімату”).